Ο Τζέιμι Βάρντι λύτρωσε τη Λέστερ, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90ο λεπτό, χαρίζοντας στην επόμενη αντίπαλο της ΑΕΚ, στους ομίλους του Europa League, τη δύσκολη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με τον Αγιόθε Πέρεθ, δύο λεπτά αργότερα η Σέφιλντ ισοφάρισε με τον ΜακΜπέρνι, για να έρθει ο Βάρντι στο 90′ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε για τη Λέστερ τους εξής παίκτες: Σμάιχελ, Φουκς, Εβανς, Φοφανά, Τζάστιν, Μεντί (69′ Ντιντί), Τίλεμανς, Ολμπράιτον, Μάντισον (90′ Πράετ), Πέρεθ (69′ Ιχεανάτσο), Βάρντι.

Η 11η αγωνιστική:

Μπέρνλι-Έβερτον 1-1 (3΄ Μπρέιντι – 45΄+ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-0 (5΄ Στέρλινγκ, 26΄πεν. Ντε Μπρόιν)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (38΄ Σούτσεκ – 65΄ Πογκμπά, 68΄ Γκρίνγουντ, 78΄ Ράσφορντ)

Τσέλσι-Λιντς 2-1 (27΄ Ζιρού, 61΄ Ζούμα, 90΄+3 Πούλισικ – 4΄ Μπάμφορντ)

Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30′ Γκάλαχερ-8′ αυτ. Φούρλονγκ, 55′, 68′ Ζαχά, 59′, 82′ Μπέντεκε)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-2 (26′ ΜακΜπέρνι-24′ Πέρεθ, 90′ Βάρντι)