Η Ισλανδία έγραψε ιστορία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι βόρειοι έμειναν στο 0-0 με το Καζακστάν, ενώ έμειναν στο 89’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκούναρσον, ωστόσο με τον βαθμό έφτασαν τους 19 στον πρώτο όμιλο και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2016.

Στον δεύτερο όμιλο η Κύπρος μετά την ήττα με 1-0 από την Ουαλία, έχασε με το ίδιο σκορ και από το Βέλγιο. Την αναμέτρηση έκρινε ο Αζάρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 86ο λεπτό. Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται πλέον δεύτεροι με 17 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Ουαλούς και στο +4 από το Ισραήλ.

Στον όγδοο όμιλο η Ιταλία κατάφερε να νικήσει με 1-0 την Βουλγαρία και έτσι πέρασε στην πρώτη θέση με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στο 5’ ο Ντε Ρόσι σκόραρε από την άσπρη βούλα του πέναλτι και διαμόρφωσε το σκορ, ενώ 50 λεπτά αργότερα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Με δέκα έμειναν και οι Βούλγαροι, αφού στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε ο Μικάνσκι.