Δεκατρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο αρκούσαν στη Σεβίλλη για να βάλει τις βάσεις για μία άνετη νίκη επί της Λεγανές (3-0) και να διατηρηθεί στην 4η θέση της LaLiga, άσχετα με το τι θα κάνουν οι διώκτες της (Χετάφε και Βιγιαρεάλ) στα εκτός έδρας ματς που θα δώσουν την Τετάρτη με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπέτις, αντίστοιχα.

Δύο γκολ για τους Ανδαλουσιάνους πέτυχε ο Τόρες, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 82΄ ο Ελ Χαντάντι, ο οποίος είχε περάσει στο ματς 10 λεπτά νωρίτερα στην θέση του «διπλού», Τόρες!

Πλέον, μετά τη νέα ήττα που γνώρισε η προτελευταία της κατάταξης, Λεγανές, έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία, καθώς για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω. Από τον πάγκο παρακολούθησε την προσπάθεια των γηπεδούχων ο Δημήτρης Σιόβας.

Η 33η αγωνιστική:

Μαγιόρκα-Θέλτα 5-1 (13΄ πεν., 52΄ Μπούντιμιρ, 27΄ Κούτσο, 40΄ Πόθο, 60΄ Σεβίγια – 50΄ πεν. Άσπας)

Λεγανές-Σεβίλλη 0-3 (23΄, 35΄ Τόρες, 82΄ Ελ Χαντάντι)

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 23:00