Το 21ο γκολ του Λουίς Σουάρες στην εφετινή LaLiga ήταν και το πιο σημαντικό για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς οδήγησε τους «ροχιμπλάνκος» στην ανατροπή επί της Βαγιαδολίδ με 2-1 στο «Jose Zorilla» στην 38η και τελευταία αγωνιστική και χάρισε στην ομάδα του τον 11ο τίτλο της και πρώτο μετά από το 2014. Η Ρεάλ νίκησε αντίστοιχα 2-1 με ανατροπή στο τέλος τη Βιγιαρεάλ, αλλά δεν της… έφτανε για να πάρει το τρόπαιο.

Η Βαγιαδολίδ βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να παίξει τα… ρέστα της για την παραμονή και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 18′ με τον Πλάνο. Δύο λεπτά μετά (20′), η Βιγιαρεάλ πήρε προβάδισμα στο «Alfredo di Stefano» με το τέρμα του Πίνο και διατηρούσε στους δύο βαθμούς την απόσταση ανάμεσα στις δύο μεγάλες ομάδες της Μαδρίτης.

Η «Ατλέτι» ωστόσο, δεν είχε καμία απολύτως διάθεση να χάσει ένα δικό της πρωτάθλημα και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε σαν πρωταθλήτρια. Ισοφάρισε στο 57′ με τον Κορέα και δέκα λεπτά αργότερα, ο Σουάρες με άψογο πλασέ της χάρισε τον τίτλο μετά από επτά χρόνια.

Στο φινάλε των αγώνων του Σαββάτου (22/05), η Ρεάλ έφτασε εντέλει στην ανατροπή με τα τέρματα των Μπενζεμά και Μόντριτς, αλλά δεν της έφτανε.

Στη μάχη για τα εισιτήρια του Europa και του Conference League επικράτησαν εντέλει η Σοσιεδάδ με το διπλό της στην έδρα της Οσασούνα (1-0 με τον Ίσακ στο 86′) και η Μπέτις που έφτασε σε τρομερή ανατροπή (3-2) στην έδρα της Θέλτα, παρότι έχανε με 2-0. Στην 7η θέση που οδηγεί στο Conference League τερμάτισε εντέλει η Βιγιαρεάλ, που την Τετάρτη (26/05) θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Europa League στον τελικό κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Γκντανσκ.

Στη Segunda Division ακολούθησαν την Έιμπαρ, η Βαγιαδολίδ και η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα, που δεν κατάφερε να νικήσει τη Βαλένθια.

Η 38η αγωνιστική:

Λεβάντε-Κάντιθ 2-2 (8′ Ρότζερ, 58′ Μελέρο – 14′ Νεγρέδο, 32′ Ακάπο)

Θέλτα-Μπέτις 2-3 (32′ πέν. Άσπας, 49′ Μέντες – 53′ Ιγκλέσιας, 69′ Φεκίρ, 73′ Ρουίθ)

Έιμπαρ-Μπαρτσελόνα 0-1 (81′ Γκριεζμάν)

Έλτσε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (28′ Μπογιέ, 73′ Γκούτι)

Ουέσκα-Βαλένθια 0-0

Οσασούνα-Σοσιεδάδ 0-1 (86′ Ίσακ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-1 (87′ Μπενζεμά, 90’+2′ Μόντριτς – 20′ Πίνο)

Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (18′ Πλάνο – 57′ Κορέα, 67′ Σουάρες)