Ισόπαλη 1-1 με την Ιρλανδία αναδείχθηκε Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου των γυναικών, στον αγώνα που διεξήχθη την Τρίτη στο στάδιο της Νέας Σμύρνης για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο, που διαθέτει στις τάξεις του αρκετές επαγγελματίες αθλήτριες.

Η Ιρλανδία προηγήθηκε με την Μπάρετ στο 13ο λεπτό αλλά η «γαλανόλευκη» δεν κατέθεσε τα όπλα και κατόρθωσε να φτάσει στο βαθμό σκοράροντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Σπυριδωνίδου, η οποία είχε μπει ως αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Παπακωνσταντίνου, Κυνοσίδου, Γκάτσου, Κυδωνάκη (61΄ Σαρρή), Κακαμπούκη (70΄ Καλδαρίδου), Σιδηρά, Χατζηγιαννίδου, Μωραΐτου (83΄ Σπυριδωνίδου), Μάρκου, Χατζηνικολάου, Κοκοβιάδου.

Ιρλανδία: Χούριχαν, Φιν, Κουΐν, Φάχευ, Κάλντγουελ, Κίερναν, Μπάρετ (82΄ Ρος), Ο΄Σάλιβαν, ΜακΚέιμπ, Ράσελ (46΄ Κίναν), Γουΐλαν.