Τη μοναξιά της κορυφής, έστω και προσωρινά, απολαμβάνει από το βράδυ της Παρασκευής (8/11) στη La Liga η Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι, πάντως, δεν εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και τελικά το «πλήρωσαν» με την ισοπαλία που παραχώρησαν στην ουραγό, Λεγανές (1-1), στο εναρκτήριο ματς της 13ης αγωνιστικής.

Με βασικό κι αναντικατάστατο τον Δημήτρη Σιόβα οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα και τελικά τα κατάφερα, παρότι βρέθηκαν να «κυνηγούν» στο σκορ μετά το γκολ του Μερίνο στο 63ο λεπτό. Ο Ελ Νεσιρί, που είχε περάσει αλλαγή στο 46ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει στο 78΄ και να χαρίσει ένα σπουδαίο βαθμό στην Λεγανές, που μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού από πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα.

Η Λεγανές τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Ροντρίγκες στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.