Αν η Φένλο καταφέρει να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία του ολλανδικού πρωταθλήματος, θα πρέπει να στήσει… άγαλμα στον Γιώργο Γιακουμάκη.

Ο Έλληνας σέντερ-φορ πήρε από το… χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε πολύτιμη νίκη-ανατροπή με 2-1 επί της Βίλεμ, χάρη στην οποία η Φένλο βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Γιακουμάκης σκόραρε με πέναλτι στο 79’… σβήνοντας το προβάδισμα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι από νωρίς, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ της νίκης, με το οποίο ανέβηκε και στην πρώτη θέση των σκόρερ με 12 τέρματα, ξεπερνώντας τον Ντανίλο της Τβέντε.

Για τη Βίλεμ, που έμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης, ο Βαγγέλης Παυλίδης αγωνίστηκε σε όλο το ματς και στο 95΄ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Φένλο.

Τα δύο σημερινά γκολ του Γιακουμάκη:

Νωρίτερα, η Φέγενορντ επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι 2-0 της Σπάρτα Ρότερνταμ, με γκολ των Χεερτρούιντα και Γιόργκενσεν, και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τη Φίτεσε, περιμένοντας το ντέρμπι κορυφής μεταξύ του Άγιαξ και της Αϊντχόφεν.