Η Μπορντό ξεπέρασε το εμπόδιο της Μονακό επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής τoυ γαλλικού πρωταθλήματος και παραμένει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα και σε τροχιά Ευρώπης.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Ισλάμ Σλιμανί στο 15ο λεπτό, η Μπορντό κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Πάμπλο Κάστρο στο 29ο λεπτό, ενώ από το σημείο του πέναλτι ο Νικολά ντε Πρεβίλ στο 69΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ χαρίζοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στους γηπεδούχους.

Η Μπορντό μετρά πλέον 22 βαθμούς, όσους και η Μαρσέιγ που έχει όμως έναν αγώνα λιγότερο, καθώς αγωνίζεται στην έδρα της Τουλούζ απόψε στις 22:00. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι έχασαν πολύτιμο έδαφος, αφού έμειναν με 18 βαθμούς.