Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να εκμεταλλευτεί το «Ολντ Τράφορντ». Μετά την ήττα από την Άστον Βίλα, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Έβερτον, σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Premier League. Αποτέλεσμα που έφερε τις δυο ομάδες στην κορυφή της κατάταξης, μαζί με τη Λίβερπουλ που υποδέχεται αύριο (3/10, 18:30) τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ».

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο και με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο φινάλε του με τον Άντονι Μαρσιάλ. Ο Γάλλος φορ ήταν ο τελικός αποδέκτης του ωραίου συνδυασμού των Μπρούνο Φερνάντες, Μέισον Γκρίνγουντ, ανοίγοντας το σκορ με δυνατό σουτ – φέρει κομμάτι ευθύνης ο Τζόρνταν Πίκφορντ. Οι «εφοπλιστές» ισοφάρισαν 20 λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους σε μια υποδειγματική αντεπίθεση από τα αριστερά. Ο Ντεμαράι Γκρέι «ξάπλωσε» τον Φρεντ, βρήκε τον Αμπντουλαγιέ Ντουκουρέ κι αυτός τον Άντρος Τάουνσεντ για το 1-1. Κριστιάνο Ρονάλντο και Πολ Πογκμπά σπατάλησαν ευκαιρίες εν συνεχεία για τους γηπεδούχους που, πάντως, χρειάστηκαν τη συνδρομή του VAR για να αποφύγουν την ήττα στο γκολ του Γεράι Μίνα στο 86’.