Πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της, η Νάπολι διέλυσε με 5-2 την Λάτσιο στο κατ΄ ευφημισμό ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της της 32ης αγωνιστικής της Serie A.

Ήδη στο 12ο λεπτό οι «παρτενοπέι» προηγούνταν με 2-0, χάρις στο πέναλτι του Ινσίνιε στο 7΄ που κέρδισε ο Κώστας Μανωλάς (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο) και το γκολ του Πολιτάνο στο 12΄. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο από κει και μετά έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια «κατέβασαν ταχύτητα» με αποτέλεσμα οι «λατσιάλι» να βρουν τον τρόπο να πετύχουν δύο γκολ και να αμβλύνουν κάπως τις εντυπώσεις.

Η Νάπολι πανηγύρισε μία υπερπολύτιμη νίκη (δεύτερη στα τρία τελευταία ματς) στην προσπάθεια που καταβάλλει για να τερματίσει στην 4η θέση και να παίξει στο Champions League της επόμενης περιόδου, σε αντίθεση με την ομάδα της Ρώμης που έχασε κάθε ελπίδα για να προλάβει το… τρένο της τετράδας.

Η 32η αγωνιστική:

Βερόνα-Φιορεντίνα 1-2 (72΄ Σαλσέδο – 45΄+2 Βλάχοβιτς, 65΄ Κάσερες)

Μίλαν-Σασουόλο 1-2 (30΄ Τσαλχάνογλου – 76΄, 83΄ Ρασπάντορι)

Μπολόνια-Τορίνο 1-1 (25΄ Μπάροου – 58΄ Μαντραγκόρα)

Κροτόνε-Σαμπντόρια 0-1 (53΄ Κουαλιαρέλα)

Τζένοα-Μπενεβέντο 2-2 (11΄,21΄ Πάντεφ – 5΄ Βιόλα, 15΄ Λαπαντούλα)

Γιουβέντους-Πάρμα 3-1 (43΄,47΄ Άλεξ Σάντρο, 68΄ Ντε Λιχτ – 25΄ Μπρούγκμαν)

Σπέτσια-Ίντερ 1-1 (12΄ Φαρίας – 39΄ Πέρισιτς)

Ουντινέζε-Κάλιαρι 0-1 (55΄πεν. Ζοάο Πέδρο)

Ρόμα-Αταλάντα 1-1 (75΄ Κριστάντε – 26΄ Μαλινόφσκι)

Νάπολι-Λάτσιο 5-2 (7΄πεν,53΄ Ινσίνιε, 12΄ Πολιτάνο, 65΄ Μέρτενς, 80΄ Οσιμέν – 70΄ Ιμόμπιλε, 74΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)