Μία 45λεπτη… καταιγίδα χάρισε στην Αταλάντα σπουδαία νίκη με 4-1 επί της Ρόμα στο Μπέργκαμο, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι «τζιαλορόσι» αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τζέκο, ενώ λίγο αργότερα (9΄) είχαν και δοκάρι με τον Σπινάτσολα.

Σταδιακά, όμως, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι ισορρόπησε το παιχνίδι και στο β΄ ημίχρονο κυριάρχησε και έφτασε στην ανατροπή, με τέρματα των Ζαπάτα (59΄), Γκόσενς (70΄), Μουριέλ (72΄) και Ίλισιτς (85΄). Με τη νίκη αυτή η Αταλάντα πλησίασε στους τρεις βαθμούς τη Ρόμα (έχοντας κι ένα ματς λιγότερο) και ξαναμπαίνει δυναμικά στο κυνήγι μίας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Η 13η αγωνιστική:

Φιορεντίνα-Βερόνα 1-1 (19΄ πεν. Βλάοβιτς – 7΄πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια-Κροτόνε 3-1 (26΄ Ντάμσγκααρντ, 36΄ Γιάνκτο, 65΄ Κουαλιαρέλα – 45+1΄ πεν. Σίμι)

Πάρμα-Γιουβέντους 0-4 (23΄ Κουλουσέφσκι, 26΄, 48΄ Ρονάλντο, 85΄ Μοράτα)

Τορίνο-Μπολόνια 1-1 (69΄ Βέρντι – 78΄ Σοριάνο)

Μπενεβέντο-Τζένοα 2-0 (57΄ Ινσίνιε, 89΄πεν. Σάου)

Κάλιαρι-Ουντινέζε 1-1 (27΄ Λυκογιάννης – 57΄ Λαζάνια)

Ίντερ-Σπέτσια 2-1 (51΄ Χακίμι, 72΄πεν. Λουκάκου – 90+4΄ Πίκολι)

Σασουόλο-Μίλαν 1-2 (89΄ Μπεράρντι – 1΄ Ραφαέλ Λεάο, 26΄ Σέλεμακερς)

Αταλάντα-Ρόμα 4-1 (59΄ Ζαπάτα, 70΄ Γκόσενς, 72΄ Μουριέλ, 85΄ Ίλισιτς – 3΄ Τζέκο)

Λάτσιο-Νάπολι 21:45