Η Έβερτον «χαμογέλασε» τελευταία στο «θρίλερ» του «Γκούντισον Παρκ». Στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Premier League οι «εφοπλιστές» με το γκολ του Λούκας Ντινιέ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με την Γουότφορντ (2-2).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, βρέθηκαν πίσω στο δεύτερο μέρος κι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 67΄, με τον Σίγκουρτσον να μην καταφέρνει να σκοράρει από την βούλα του πέναλτι.

Τη λύση έδωσε τελικά ο Γάλλος αριστερός μπακ, ο οποίος «γλίτωσε» τους γηπεδούχους από την ήττα. Βασικός κι αναντικατάστατος σε ένα ακόμη ματς με την φανέλα της Γουότφορντ ήταν ο Χοσέ Χολέμπας.

Η 16η αγωνιστική:
Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 0-4 (25΄, 48΄, 77΄ Σαλάχ, 68΄ αυτ. Κουκ)
Άρσεναλ-Χάντερσφιλντ 1-0 (83΄ Τορέιρα)
Μπέρνλι-Μπράιτον 1-0 (40΄ Ταρκόφσκι)
Κάρντιφ-Σαουθάμπτον 1-0 (74΄ Πάτερσον)
Μάντσεστερ Γ.-Φούλαμ 4-1 (13΄ Γιανγκ, 28΄ Μάτα, 42΄ Λουκάκου, 82΄ Ράσφορντ – 67΄ πεν. Καμαρά)
Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 3-2 (48΄ Σνόντγκρας, 62΄ Τσιτσαρίτο, 65΄ Άντερσον – 6΄ ΜακΑρθουρ, 76΄ Σλουπ)
Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (45΄ Καντέ, 78΄ Λουίς)
Λέστερ-Τότεναμ 0-2 (45΄ Χέουνγκ-Μιν, 58΄ Άλι)
Νιούκαστλ-Γουλβς 1-2 (23΄ Πέρεθ – 17΄ Ζότα, 90+2΄ Ντόχερτι)
Έβερτον-Γουότφορντ 2-2 (15΄ Ριτσάρλισον, 90΄+6 Ντινιέ – 63΄αυτ. Κόουλμαν, 65΄ Ντουκουρέ)