Η ΑΕΚ Λάρνακας θα είναι η τέταρτη ομάδα που εκπροσωπήσει την Κύπρο στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, καθώς νίκησε με 2-0 την Ομόνοια στο νέο «ΓΣΠ» και κατέκτησε την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa Conference League. Τα γκολ των Γκονζάλες (65′) και Χριστοφόρου (90’+4′) έκαναν τη… διαφορά για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα.

Την ίδια ώρα η Πάφος νίκησε τον (απερχόμενο πρωταθλητή) Απόλλωνα Λεμεσού με 2-1 και τερμάτισε στην 4η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 35′ με τον Πίτα, όμως η ομάδα της δυτικής Κύπρου, έφτασε στην ανατροπή με τα τέρματα των Αμπντουραχίμι (84′) και Μπρούνο (90’+5′).

Στο 57′ ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ίλιεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Μπρούνο απ’ την πλευρά των γηπεδούχων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος Κύπρου:

ΑΠΟΕΛ–Άρης Λεμεσού 4-3

Πάφος–Απόλλων Λεμεσού 2-1

Ομόνοια–ΑΕΚ Λάρνακας 0-2