Το τελευταίο παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022, επεφύλασσε και (ακόμη) μία μεγάλη έκπληξη, καθώς η Ισημερινή Γουινέα απέκλεισε το Μάλι με 6-5 στα πέναλτι (0-0 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη των Σάντιο Μανέ και Πάπε Αμπού Σισέ την Κυριακή 30 Ιανουαρίου.

Με «ήρωα» τον 20χρονο γκολκίπερ της Αλαβές Ζεσούς Οβόνο, ο οποίος έκανε σωρεία μεγάλων επεμβάσεων στο 90λεπτο και στην ημίωρη παράταση, αλλά κυρίως απέκρουσε δύο πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» από τα 11 μέτρα, η Ισημερινή Γουινέα άντεξε στο «σφυροκόπημα» που δέχθηκε από το Μάλι, κράτησε το «μηδέν» στα μετόπισθεν κι οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι, με τους παίκτες της να είναι πιο ψύχραιμοι από την άσπρη βούλα, αν και ξεκίνησαν με άστοχη εκτέλεση του Ενσουέ (πάνω από τα δοκάρια).

Οι δύο ομάδες ακροβάτησαν σε πολύ λεπτό σχοινί, αστοχώντας σε δύο εκτελέσεις στις πρώτες πεντάδες των πέναλτι κι εντέλει (μετά την εύστοχη εκτέλση του Ενεμέ που έκανε το 6-5 για την Ισημερινή Γουινέα), ο Οβόνο έπιασε το χτύπημα του Σακό (8ο συνολικά για το Μάλι) κι έστειλε την ομάδα του στην οκτάδα.