Με τον Κιλιάν Μπαπέ Εμπαπέ να σκοράρει δις στο πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-0 στο «Παρκ ντε Πρενς» την όχι κατώτερή της Μονακό και άνοιξε εκ νέου τη διαφορά από τη δεύτερη Μαρσέιγ στους 13 βαθμούς, με τους «Φωκαείς» να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Ο Γάλλος διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα στο 12ο λεπτό, όταν έγινε πέναλτι στον Άνχελ Ντι Μαρία και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από ασίστ του Λιονέλ Μέσι.

Η Μαρσέιγ πέρασε με νίκη από την έδρα της Στρασμπούρ με 2-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ντιένγκ και Τσαλέτα-Τσαρ στο β΄ ημίχρονο, ανεβαίνοντας ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, σπουδαία νίκη πέτυχε σήμερα η Νις στην έδρα της Ρεν με 2-1 και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο μεταξύ, ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Λιλ και της Λιόν. Το αποτέλεσμα αυτό δεν ευνοεί καμιά από τις δύο ομάδες, καθώς απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από το γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.