Ισπανία: Έστησε πάρτι η Μπιλμπάο, 5-1 τη Χετάφε

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021, 00:13

Το γκολ του Κουκού, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, φαίνεται πως... εκνεύρισε τη φορμαρισμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία «απάντησε» γρήγορα με τον Ραούλ Γκαρθία (12') κι ακολούθως έκανε... φύλλο και φτερό τη Χετάφε, συντρίβοντάς τη με 5-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι Βάσκοι, αφού γλίτωσαν το δεύτερο γκολ από το χαμένο πέναλτι του Χάιμε Μάτα στο 29' (απέκρουσε ο Ουνάι Σιμόν) στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως κι έφτασαν στην εμφατική νίκη τους, σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Άλβαρεθ, Ραούλ Γκαρθία, Μπερενγκέρ και Ντε Μάρκος.

Η 20η αγωνιστική:

Λεβάντε-Βαγιαδολίδ 2-2 (62' Γκόμες, 83' Ρότζερ - 73' Αλκαραθ, 78' Πλανο)

Ουέσκα-Βιγιαρεάλ 0-0

Σεβίλλη-Κάντιθ 3-0 (35', 39', 62' Ελ Νεσίρι)

Σοσιεδάδ-Μπέτις 2-2 (48' Ισάκ, 57' Ογιαρθάμπαλ - 85' Κανάλες, 90'+1' Χοακίν)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59' Χοσέλου - 15' Κασεμίρο, 41',70' Μπενζεμά, 45'+1' Αζάρ)

Οσασούνα-Γρανάδα 3-1 (27', 39' Μπούντιμιρ, 86' Μονκαγιόλα-50' Σουάρες)

Έλτσε-Μπαρτσελόνα 0-2 (39', Ντε Γιονγκ, 89' Πουτζ)

Θέλτα-Έιμπαρ 1-1 (9' Μέντες-53' Γκιλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-1 (23' Ζοάο Φέλιξ, 54' Σουάρες, 72' Κορέα - 11' Ράτσιτς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 5-1 (12', 61' Γκαρθία, 50' Άλβαρεθ, 75' Μπερενγκέρ, 82' Ντε Μάρκος - 1' Κουκού)