Το γκολ του Κουκού, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, φαίνεται πως… εκνεύρισε τη φορμαρισμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία «απάντησε» γρήγορα με τον Ραούλ Γκαρθία (12′) κι ακολούθως έκανε… φύλλο και φτερό τη Χετάφε, συντρίβοντάς τη με 5-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι Βάσκοι, αφού γλίτωσαν το δεύτερο γκολ από το χαμένο πέναλτι του Χάιμε Μάτα στο 29′ (απέκρουσε ο Ουνάι Σιμόν) στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως κι έφτασαν στην εμφατική νίκη τους, σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Άλβαρεθ, Ραούλ Γκαρθία, Μπερενγκέρ και Ντε Μάρκος.

Η 20η αγωνιστική:

Λεβάντε-Βαγιαδολίδ 2-2 (62′ Γκόμες, 83′ Ρότζερ – 73′ Αλκαραθ, 78′ Πλανο)

Ουέσκα-Βιγιαρεάλ 0-0

Σεβίλλη-Κάντιθ 3-0 (35′, 39′, 62′ Ελ Νεσίρι)

Σοσιεδάδ-Μπέτις 2-2 (48′ Ισάκ, 57′ Ογιαρθάμπαλ – 85′ Κανάλες, 90’+1′ Χοακίν)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59′ Χοσέλου – 15′ Κασεμίρο, 41′,70′ Μπενζεμά, 45’+1′ Αζάρ)

Οσασούνα-Γρανάδα 3-1 (27′, 39′ Μπούντιμιρ, 86′ Μονκαγιόλα-50′ Σουάρες)

Έλτσε-Μπαρτσελόνα 0-2 (39′, Ντε Γιονγκ, 89′ Πουτζ)

Θέλτα-Έιμπαρ 1-1 (9′ Μέντες-53′ Γκιλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-1 (23′ Ζοάο Φέλιξ, 54′ Σουάρες, 72′ Κορέα – 11′ Ράτσιτς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 5-1 (12′, 61′ Γκαρθία, 50′ Άλβαρεθ, 75′ Μπερενγκέρ, 82′ Ντε Μάρκος – 1′ Κουκού)