Συγκλονιστικό φινάλε είχε το τελευταίο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga, ανάμεσα στην Κολωνία και τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, που έληξε ισόπαλο 2-2. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν «αγκαλιά» με την πολύτιμη στη «μάχη» της παραμονής νίκη, καθώς προηγήθηκαν 2-0, με γκολ του Καραμάν (41΄) και του Τόμι (61΄).

Η Κολωνία, η οποία είχε χάσει πέναλτι με τον Ουτ στο 59΄, έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά και «έσωσε» τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε δύο κεφαλιές, του Μοντέστ στο 88΄ και του Κόρντομπα στις καθυστερήσεις.

Η 27η αγωνιστική:

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (51΄ Ιμπίσεβιτς, 52΄ Λουκεμπάκιο, 61΄ Κούνια, 77΄ Μπογιατά)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 1-3 (52΄ Τουράμ – 7΄, 58΄ πεν. Χάβερτς, 81΄ Μπέντερ)

Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-2 (32΄ Γκερέιρο, 78΄ Χακίμι)

Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (19΄ Μπιτενκούρτ)

Πάντερμπορν-Χοφενχάιμ 1-1 (9΄ Σρμπένι – 4΄ Σκοβ)

Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-2 (17΄ Γκορέτσκα, 41΄ Μίλερ, 46΄ Λεβαντόφσκι, 61΄ Ντέιβις, 74΄ αυτ. Χιντερέγκερ – 52΄, 55΄ Χιντερέγκερ)

Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 0-3 (6΄ Λέβεν, 76΄ Σαρενρέν-Μπαζέε, 90+1΄ Κόρδοβα)

Μάιντς-Λειψία 0-5 (11΄, 48΄, 75΄ Βέρνερ, 23΄ Πόουλσεν, 36΄ Ζάμπιτσερ)

Κολωνία-Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-2 (88΄ Μοντέστ, 90+1΄ Κόρντομπα – 41΄ Καραμάν, 61΄ Τόμι)