Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν η Θέλτα με τη Βαγιαδολίδ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της LaLiga, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία για να πάρουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα και να αφήσουν πίσω τους την επικίνδυνη ζώνη.

Η Βαγιαδολίδ προηγήθηκε στο 70′ με ωραίο γκολ του Ορεγιάνα και ως το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, κρατούσε στα χέρια της ένα «χρυσό» τρίποντο που θα την ανέβαζε μόνη στη 16η θέση. Λογάριαζε, ωστόσο, χωρίς τον Μουρίγιο, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα στο 90’+4′ -μετά από ωραία ασίστ του Άσπας- και της πήρε τη… μπουκιά απ’ το στόμα.

Ακόμη και με το βαθμό της ισοπαλίας πάντως, η Βαγιαδολίδ ανέβηκε οριακά πάνω απ’ την τελευταία τριάδα έχοντας 22 βαθμούς, όσους και οι Έιμπαρ και Αλαβές.