Με γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λιλ πέτυχε δύσκολη αλλά σπουδαία -όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη με 2-1 επί της Ρεμς στο «Πιερ Μορουά», για την 20η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Ζενέλι στο 36΄, ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (48΄) με τον Μπαμπά και η πίεσή της δικαιώθηκε στο τέλος, με τον 21χρονο Καναδό να παίρνει το ριμπάουντ, μετά από απόκρουση του Ραϊκοβιτς σε μακρινό σουτ του Τσέκα, και να σκοράρει.

Με το «τρίποντο» η Λιλ φτάνει τους 42 βαθμούς, όσους έχει και η Παρί Σεν Ζερμέν, με τη Λιόν που παίζει το βράδυ (22:00) με τη Μετς να ακολουθεί στο -2.

Η 20η αγωνιστική:

Μονπελιέ-Μονακό 2-3 (64΄ Γουαχί, 69΄ Ντελόρ – 24΄ Φόλαντ, 35΄, 61΄πεν. Μπεν Γεντέρ)

Μαρσέιγ-Νιμ 1-2 (85΄ Μπενεντέτο – 55΄, 58΄ Ελίασον)

Ανζέ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1 (70΄ Κούρζαβα)

Μπρεστ-Ρεν 1-2 (4΄ Ονορά – 7΄ Μπουριγκό, 77΄πεν. Γκρενιέ)

Ναντ-Λανς 1-1 (36΄πεν. Λούζα – 81΄ Κακουτά)

Νις-Μπορντό 0-3 (50΄ Χουάνγκ, 75΄ Μπαϊς, 87΄ Μπάσιτς)

Στρασμπούρ-Σεντ Ετιέν 1-0 (29΄ Αζόρκ)

Λιλ-Ρεμς 2-1 (48΄ Μπαμπά, 90+1΄ Ντέιβιντ – 36΄ Ζενέλι)

Λιόν-Μετς 22:00