Το γκολ του Νεϊμάρ στο 51ο λεπτό δεν ήταν αρκετό για την Παρί Σεν Ζερμέν, που υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Ρεμς στο «Παρκ ντε Πρενς», στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 20ής ημέρας στο Σαμπιονά.

Ο Βραζιλιάνος αστέρας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του που δοκιμάστηκε μετά το 59ο λεπτό, όταν στο σημείο εκείνο ο Μάρκο Βεράτι είδε την (απευθείας) κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ρούντι Μπουκέ.

Τελικά η πίεση της Ρεμς απέφερε καρπούς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Φολαρίν Μπαλογκάν να νικά τον Ντοναρούμα για το τελικό 1-1.

Κάπως έτσι το συγκρότημα του Κριστόφ Γκαλτιέ δεν κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +5 από τη δεύτερη Λανς, ενώ είναι πια εμφανές ότι θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ περισσότερο στη συνέχεια, αν θέλει να διατηρήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Γαλλίας.