Με τον Παντελή Χατζηδιάκο να σκοράρει και στην Ευρώπη, η Άλκμααρ έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Europa League. Η ολλανδική ομάδα διέλυσε με 5-0 την Αστάνα στο Καζακστάν, υποχρεώνοντάς την στην 4η ήττα της σε ισάριθμα ματς του 12ου ομίλου.

Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός βρήκε εκ νέου δίχτυα, μετά το τέρμα που σημείωσε στην Eredivisie. Ήταν και πάλι βασικός σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα της AZ και στο 76ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Με τη δεύτερη νίκη της στο γκρουπ η Αλκμααρ έφτασε τους 8 βαθμούς και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή (η Γιουνάιτεντ με νίκη στο ματς που ακολουθεί με την Παρτιζάν θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στην πρώτη θέση και ταυτόχρονα να κλειδώσει την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης).