Τα… εύκολα-δύσκολα έκανε η Μονακό στο «Stade de la Mosson», κόντρα στη Μονπελιέ, καθώς προηγήθηκε με 3-0, κινδύνεψε σοβαρά με την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, αλλά εντέλει κατάφερε να φύγει με το «διπλό» (3-2) στο πρώτο ματς της 20ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1, ανεβαίνοντας μόνη της στην 4η θέση.

Η ομάδα του πριγκιπάτου, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Βόλαντ και Μπεν Γιεντέρ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με το δεύτερο τέρμα του Μπεν Γιεντέρ (πέναλτι στο 61′), όμως στη συνέχεια χαλάρωσε κι έκοψε… ταχύτητα.

Με αποτέλεσμα η Μονπελιέ να ξαναμπεί στο ματς με δύο γκολ σε έξι λεπτά απ’ τους Βαχί και Ντελόρ, αλλά να μην καταφέρει να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας, παρά τις ευκαιρίες που έχασε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η 20η αγωνιστική:

Μονπελιέ-Μονακό 2-3 (64′ Βαχί, 69′ Ντελόρ – 24′ Βόλαντ, 35′, 61′ πέν. Μπεν Γιεντέρ)