Τέλος στο αρνητικό σερί των δώδεκα διαδοχικών ηττών σε εκτός έδρας ματς στην Πρέμιερ Λιγκ έβαλε στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Τότεναμ ο Ζοσέ Μουρίνιο! Τα «σπιρούνια» πέρασαν νικηφόρα με 3-2 από το London Stadium απέναντι στη Γουεστ Χαμ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και αύξησαν σε 17 τους βαθμούς τους.

Από τις 28 Σεπτεμβρίου είχε να νικήσει, εντός ή εκτός η ομάδα του βόρειου Λονδίνου, κάτι που πέτυχε με εμφατικό τρόπο στον πρώτο αγώνα του Πορτογάλου τεχνικού στον πάγκο της.

Ο Νοτιοκορεάτης Σον Χιουνγκ-Μιν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Βραζιλιάνος Λούκας Μόουρα στο 43ο λεπτό. Ο Χάρι Κέιν ενώ είχαν περάσει μόλις 4 λεπτά από την έναρξη του β΄ μέρους πέτυχε με κεφαλιά και τρίτο γκολ μετά από συστημένη σέντρα του Οριέ από δεξιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73ο λεπτό με τον Μικαΐλ Αντόνιο και στο 90΄ με τον Άντζελο Ογκμπόνα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την ερχόμενη Τρίτη (26/11) στο Λονδίνο για το Champions League δεν είχε νικήσει εκτός έδρας εφέτος σε έξι αναμετρήσεις και σε 5 διαδοχικές εντός ή εκτός. Η… κατρακύλα της Γουέστ Χαμ συνεχίζεται, αν αναλογιστεί κανείς πως πριν από λίγο καιρό βρισκόταν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις με 13 βαθμούς.

Η σύνθεση της Τότεναμ: Γκαζανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις (75′ Ρόουζ), Ντάιερ, Γουίνκς, Άλι (79′ Έρικσεν), Μόουρα (82′ Σισοκό), Σον, Κέιν.

Η 13η αγωνιστική:

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 2-3 (73΄ Αντόνιο, 90+ Ογκμπόνα – 36′ Σον, 43΄ Μόουρα, 49΄ Κέιν)