Ο Κώστας Μανωλάς τραυματίστηκε στον αστράγαλο, σε μία διεκδίκηση, κατά τη διάρκεια του εκτός έδρας αγώνα της Ρόμα με τη Φροζινόνε και αφού ζήτησε αλλαγή, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο.
Ο τεχνικός των «τζιαλορόσι», Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, είδε την ομάδα του να νικά 3-2 σκορ, αλλά ανησυχεί πως θα χάσει τον Ελληνα σέντερ-μπακ  για τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας του.
Ο Μανωλάς, ο οποίος αποχώρησε στο 77′, δίνοντας τη θέση του στον Φάσιο, θα υποβληθεί άμεσα σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.
Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με μακρινό σουτ του Τσιάνο (5’), ωστόσο τα γκολ των Τζέκο (30’) και Πελεγκρίνι (31’) έδωσαν το προβάδισμα στους Ρωμαίους.
Ο τραυματισμός του Μανωλά πάγωσε τους «τζιαλορόσι» που δέχθηκαν το 2-2 τρία λεπτά μετά την έξοδο του Έλληνα αμυντικού από το παιχνίδι από τον Πιναμόντι (80’), ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζέκο χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.