Τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος» διένυσε ο ΟΦΗ στο τοπικό ντέρμπι με τον Εργοτέλη, που διεξήχθη το Σάββατο στο «Θ. Βαρδινογιάννης», για την 23η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον συμπολίτη της, κατάφερε να επικρατήσει με ανατροπή 4-2 της αντιπάλου της, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας συγκάτοικο τον Άρη.

Οι κιτρινόμαυροι πήραν αέρα δύο τερμάτων από τα… αποδυτήρια με σκόρερ τους Κάιπερς (2′) και Σταματάκο (3′), ωστόσο στο 5ο λεπτό ο Κουτσιανικούλης μείωσε για τους «μελανόλευκους».

Ο ίδιος παίκτης στο 17ο λεπτό ισοφάρισε για τον ΟΦΗ, ο οποίος στο 52ο λεπτό πήρε το προβάδισμα από το γκολ του Ντίνα, για να έρθει στο 72’ ο Λεάλ να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους.