Στον… κόσμο του έδειχνε να βρίσκεται ο Μιγκέλ Καρντόσο, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα με την Ξάνθη, στον οποίο η ΑΕΚ γνώρισε ακόμη μία ήττα-σοκ, αυτή τη φορά με 2-1 σκορ.

Τι κι αν ο κόσμος τον αποδοκίμαζε εν χορω και η θητεία του πλέον στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο έδειχνε τελειωμένη; Ο προπονητής της ΑΕΚ στις δηλώσεις του έκανε λόγο για τον… ισχυρό χαρακτήρα της ομάδας του!

«Νομίζω ότι είναι προφανές πως όταν μείναμε με 10 παίκτες, το ματς έγινε δύσκολο. Είχαμε τον έλεγχο μέχρι τότε, αλλά και μετά την αποβολή. Αν δεν κάνω λάθος, μετά την κόκκινη κάρτα ο αντίπαλος έκανε δύο σουτ, τα δύο γκολ που πέτυχε. Παίξαμε 30 λεπτά με 11 και 60 λεπτά με δέκα παίκτες.

Ηταν δύσκολο, καθώς είχε προηγηθεί και το προηγούμενο ματς στην Ευρώπη. Είχαμε τις ευκαιρίες και τις καλές στιγμές μας.

Δείξαμε ισχυρό χαρακτήρα και παλέψαμε ως το τέλος. Μπορούμε να παραπονεθούμε πως δεν βάλαμε γκολ, αλλά είχαμε τις στιγμές και τις ευκαιρίες μας», τόνισε χαρακτηριστικά στην κάμερα της NOVA ο Καρντόσο που θα αποτελέσει παρελθόν για την ΑΕΚ.