Νικηφόρο ήταν το πέμπτο φιλικό προετοιμασίας του Περιστερίου, στο κεκλεισμένων των θυρών «Ανδρέας Παπανδρέου».
Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε 77-69 του Ρεθύμνου, με τον Έλληνα τεχνικό να δείχνει ικανοποιημένος από την αμυντική προσήλωση των παικτών του, ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και στα πρώτα οκτώ λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (20-10), πριν ο Στίβεν Γκρέι κάνει και το +12 ευστοχώντας πίσω από τα 6.75μ. για το 38-26 στο 17ο λεπτό. Το Ρέθυμνο, πάντως, έβγαλε αντίδραση και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προσπέρασε με 53-54, για να μπουν οι δύο ομάδες ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Κλαρκ και Γκρέι έδωσαν λύσεις από τα 6.75 για το 68-66, ενώ η καλή άμυνα του Περιστερίου ανέβασε τη διαφορά ξανά στους δέκα πόντους (77-67). Από το 36ο λεπτό έως και δέκα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους κερδίζοντας την φιλική αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69