Ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-53 του Προμηθέα στην Πάτρα σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της regular season.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο και «έχασαν» με τραυματισμό τον Κεμ Μπιρτς, όμως έφτασαν στη νίκη και επί της ουσίας κλείδωσαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1, καθώς χρειάζονται μόλις μία νίκη τη μεγάλη Πέμπτη (13/4) στην έδρα τους στο ματς με την Κύμη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπανικολάου με 14 πόντους, ενώ ο Σπανούλης πρόσθεσε 10. Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 13 πόντους, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός έδωσε έμφαση στην άμυνα και κατάφερε επιθετικά να πετύχει τους πόντους που του έδωσαν την 24η νίκη του στο πρωτάθλημα. Στα θετικά περιλαμβάνεται η επανεμφάνιση του Γκριν, που είχε 8 πόντους, αλλά και η θετική παρουσία του Γιανγκ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72.