Ο Προμηθέας Πατρών υπερασπίστηκε την έδρα του στον πρώτο «μικρό» τελικό της σειράς της Basket League, απέναντι στην ΑΕΚ, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Οι Αχαιοί επικράτησαν 77-73 της Ένωσης, με τη σειρά να μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ (4/6, 18:00).

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο και με τον Τζέριαν Γκραντ να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο Προμηθέας από το εις βάρος του 21-27 στο 13΄ απάντησε με σερί 13-0 για το 34-27 στο 16΄, κλείνοντας το ημίχρονο σε απόσταση ασφαλείας (40-32).

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να οδηγεί την επίθεση των Αχαιών, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +14 στο 26΄ (52-38). Ωστόσο, με τον Γόντικα να κυριαρχεί στις ρακέτες και την περιφέρεια να… ενεργοποιείται, η ΑΕΚ αντέδρασε στον… επίλογο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 6-13 προσπέρασε στο 36΄ με 67-68. Με το προβάδισμα να αλλάξει πολλές φορές χέρια μέχρι τη λήξη, ο Κατσίβελης αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές στα 15΄΄ για τη λήξη και με το σκορ στο 75-73, στερώντας από την Ένωση μία νέα ισοφάριση. Στον αντίποδα, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη διατηρώντας την ψυχραιμία του από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελίς 6, Κλαβέλ 6, Αγραβάνης Δ. 15 (1), Χριστοδούλου 2, Τζέριαν Γκραντ 20 (1), Τζεράι Γραντ 8, Λούντζης 12, Αγραβάνης Γ. 4, Φορντ 2, Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ματσιούλις 5 (1), Γιάνκοβιτς 3 (1), Ζήσης 12, Γόντικας 14, Μωραϊτης 2, Μορέιρα 2, Κατσίβελης 6 (2), Χρυσικόπουλος 11 (1), Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 7 (1).