Mε ένα πραγματικό ντέρμπι άρχισε η τέταρτη μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη. Ο Προμηθέας αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό και κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα καθώς καμία δε μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Το τελικό 23-22 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Μπαζινάς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο (το πρώτο της ομάδας από την Πάτρα, σε αντίθεση με αυτή του Πειραιά που είχε 3/4 μέχρι τότε). Η μεγάλη διαφορά του Προμηθέα ήταν στα ριμπάουντ και έτσι παρά την αστοχία στα σουτ παρέμεινε κοντά στο σκορ.

Με τρεις πόντους του Λαναρά και βολές του Κουρουπάκη ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 38-30, 5:40 πριν την ανάπαυλα. Λίγο αργότερα ο Μπαζινάς έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 46-35.

Ο Μαντζούκας με σουτ έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (50-35), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 17-3 την κατέβασαν στον πόντο (53-52, τέσσερα λεπτά πριν την τρίτη περίοδο). Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, καθώς στο 37:30 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με βολές του Μωραϊτη. Ο Μπαζινάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 62-57 στην ομάδα της Αχαΐας, που το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Το νέο τρίποντο του Μπαζινά ξανάφερε τη διαφορά στους επτά (66-59), όμως η ομάδα του Πειραιά μείωσε και πάλι στο καλάθι (66-64).

Ο Προμηθέας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 36ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (73-72) με λέι-απ από τον Κολοβέρο. Το μικρό προβάδισμα για τους Πατρινούς διατηρήθηκε μέχρι το 39:20 όταν ο Ποκουσέφκσι με τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Μαντζούκα στον έξτρα χρόνο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 92-85 (2:17 πριν το τέλος). Λίγο πριν τη λήξη προηγήθηκε με 96-86 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με βολές ο Οικονόμου.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-35, 63-59, 81-81(κ.α.), 96-88

Διαιτητές: Τσέρνοβα-Γκιόργκι-Τομάσοβιτς

Προμηθέας Πάτρας( Κεσαπίδης): Καφεζάς 17(1), Δατσιάδης, Μπαζίνας 22(6), Μαντζούκας 28(4), Μερμίγκης, Λογοθέτης, Κουρουπάκης 8, Λαναράς 11, Αδαμόπουλος 10, Μαντίκος.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραϊτης 18(2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 15, Τσολάκης 2, Οικονόμου 19, Δρίτσας, Ποκουσέφσκι 21(3), Ζευγαράς 11(3), Αυτιάς. Πηγή: sdna