Ένα… εκκωφαντικό ξέσπασμα του Προμηθέα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να χαρίσει στους Αχαιούς μία ιστορική νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 78-69 των Ιταλών, για την 4η αγωνιστική του EuroCup, αυξάνοντας σε 3-1 το ρεκόρ της και δίνοντας τέλος το αήττητο της Βίρτους στον Α’ όμιλο (3-1).

Η άμυνα, η ευστοχία από τα 6.75 (11τρ.) και το πάθος των Αχαιών υπερκάλυψαν την αδυναμία τους στα επιθετικά ριμπάουντ (μόλις 2 έναντι 21 των Ιταλών!), αλλά και τις απουσίες των Οκτάβιους Έλις (τραυματίας) και Ρόμπ Λάουερι (άνοιξε την πόρτα της εξόδου).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λάνγκστον Χολ με 16 πόντους (4/6δ., 2/3τρ., 2/2β.), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 κερδισμένα φάουλ, ενώ από τη Βίρτους των μόλις 4/27 τριποντων, ξεχώρισε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17 πόντους.

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο και με… πατημένο το πόδι στην επίθεση βρέθηκε στο 8΄ στο +12 (20-8), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να μειώσουν σε 24-14 στο 10΄ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, οι Αχαιοί πλήρωσαν τη χαμένη μάχη των αιθέρων (0 επιθετικά ριμπάουντ), με τους Ιταλούς να αντιδρούν και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (36-38).

Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στην τρίτη περίοδο (53-54), με τον Προμηθέα, όμως, να μπαίνει αποφασισμένος στον… επίλογο της αναμέτρησης. Ο Χολ ηγήθηκε της επίθεσης, η άμυνα «στραγγάλισε» τους Ιταλούς και οι Αχαιοί ξέφυγαν αρχικά με 62-58 στο 34΄, για να τρέξουν επιμέρους σκορ 25-15 και να φτάσουν άνετα στο τελικό 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69.

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπαμπ 11 (2), Λίποβι 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Φίλερ 7 (1), Μπόγρης 4.

Βίρτους Μπολόνια (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6, Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11 (2), Ρίτσι 2, Χάντερ 14, Γουίμς 11 (1), Τεόντοσιτς 17 (1), Γκέιμπλ 4.