Με επιμέρους σκορ 40-23 στο β΄ μέρος, 12 εύστοχα τρίποντα και τον Ίαν Μίλερ να πετυχαίνει 20 πόντους, ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη νίκη, 75-58, απέναντι στο Περιστέρι, ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος (15π.) ήταν ο παίκτης που έδωσε το έναυσμα για ανατροπή, όταν οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν και με +8, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν και τα αδέλφια Αγραβάνη, με τον Δημήτρη να πετυχαίνει 14 πόντους και τον Γιάννη 9. Ο Μάκης Γιατράς δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Ντιάντε Γκάρετ.

Στον αντίποδα, το Περιστέρι δεν είχε λύσεις στην επίθεση στην 3η και την 4η περίοδο, καθώς εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Αχαιών, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να βλέπει διψήφιους μόνο τους Τεράν Πέτεγουεϊ (12π.) και Βαγγέλη Μάντζαρη (11π.). Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε συνεισφορά 7 πόντους και 10 ριμπάουντ από πλευράς ηττημένων.

Το Περιστέρι αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ξεκινώντας με σερί 8-0, προβάδισμα το οποίο διατήρησε, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 5-13.

Οι Γκρέι και Μπουρούσης έκαναν εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ, με τους «κυανοκίτρινους» να επιδεικνύουν πολυφωνία στην επίθεση (Γκρέι, ΜακΛιν και Τζόουνς από 4 πόντους στην 1η περίοδο), την ώρα που ο Μίλερ σημείωσε 7 πόντους στο ίδιο διάστημα για τον Προμηθέα.

Οι Αχαιοί πάντως μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν και στο καλάθι, 11-13, με λέι απ του Χριστοδούλου, για το 13-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Προβάδισμα με +7 διατηρούσε το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά της περιόδου, με τον Γκρέι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 18-25.

Η ομάδα της Πάτρας, όμως βρήκε ηγέτη στον πρόσωπο του Χάρη Γιαννόπουλου (13π. στο α΄ μέρος) και απάντησε με σερί 6-0, μειώνοντας στον πόντο, 24-25. Στον αντίποδα, ο Πέτεγουεϊ εξελισσόταν σε MVP του Περιστερίου στη 2η περίοδο φτάνοντας τους 7 πόντους.

Αν και η ομάδα του Πεδουλάκη ανέκτησε προβάδισμα 6 πόντων, 29-35, με κάρφωμα του Τζόουνς, δύο σερί τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου, έστειλαν τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (35-35).

Το σερί 7-0, με 5 πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη και λέι απ του Γκραντ, έφερε στο +7 για πρώτη φορά τον Προμηθέα, 42-35. Το Περιστέρι πλησίασε ξανά, 42-40, από τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο Ίαν Μίλερ «αφηνίασε» σε εκείνο το σημείο πετυχαίνοντας 9 διαδοχικούς πόντους για τους Αχαιούς που ξέφυγαν με +11, 51-40. Η ολοκλήρωση της 3ης περιόδου βρήκε τον Προμηθέα στο +9, 53-44.

Μονόλογος για την ομάδα της Πάτρας ήταν η 4η περίοδος, διάστημα στο οποίο το Περιστέρι κυνηγούσε χωρίς να καταφέρει να καλύψει τη διαφορά. Με τέσσερα τρίποντα, δύο από τον Δημήτρη Αγραβάνη και δύο από τον Γιάννη Αθηναίου, ο Προμηθέας προσπέρασε και με +15, 65-50!

Οι Χάροου και Πέτεγουεϊ απάντησαν έξω από τα 6.75, 65-56, ενώ με 2/2 βολές ο Μπουρούσης μείωσε και στο -7, 65-58. Οι γηπεδούχοι, όμως είχαν συνδεθεί με το καλάθι, αντίθετα με τους «κυανοκίτρινους» που πέτυχαν μόλις 23 πόντους σε ολόκληρο το β΄ μέρος (40-23). Ένα τρίποντο του Λούντζη και ένα κάρφωμα του Γιάννη Αγραβάνη «σφράγισαν» μία δίκαιη νίκη του Προμηθέα απέναντι στο πρωτοπόρο Περιστέρι (75-58).

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 2, Αγραβάνης Δ. 14 (3), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3), Μίλερ 20 (2), Γκραντ 4, Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1), Χριστοδούλου (2), Ραντίτσεβιτς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4, Τζόουνς 6, Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1), Μάντζαρης 11 (2), Πέτεγουεϊ 12 (2), Μπουρούσης 7, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4, Χάροου 5 (1)