Την πέμπτη ήττα του στον Β’ όμιλο του EuroCup, υπέστη ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί «παραδόθηκαν» με 91-72 στην έδρα της Γκραν Κανάρια, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους πρωτοπόρους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 9-2 και να αυξάνουν το αήττητο σερί τους στις πέντε νίκες.

Με μόλις 6/21 τρίποντα, χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (26 έναντι 38) και την άμυνα του να… υπολειτουργεί σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας δεν είχε τύχη επί ισπανικού εδάφους.

Η πρωτοπόρος του ομίλου εξασφάλισε από το πρώτο δεκάλεπτο ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 15 πόντων (29-14 στο 10΄), το οποίο υπερασπίστηκε σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν ο Προμηθέας ανέβασε στροφές και πάλεψε για την υπέρβαση. Με διάρκεια μάλιστα σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο του αγώνα (επιμέρους σκορ 21-9), οι γηπεδούχοι έγραψαν το μη αναστρέψιμο 88-62 στο 38΄ και δεν κοίταξαν πίσω…

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάμιαν Ίνγκλις με 18 πόντους, ενώ από τον Προμηθέα προσπάθησε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 13.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72

Οι συνθέσεις:

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 18, Μπαλτσερόφσκι 11, Σλότερ 9 (1), Μπάσας, Αλμπισί, Μπενίτε 13 (2), Μπρουσίνο 5 (1), Σαλβό 13, Σούρνα 7 (1), Ντιόπ 12, Μουτάφ 3 (1), Στέβις.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4 (1), Κόντιτ 8, Μουράτος, Γκίκας 2, Λάγιος 2, Σόμπσον 8 (2), Χογκ 5, Τόμασον 11 (1), Τανούλης 7, Κουλμπόκα 13 (2).