Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα, προκειμένου να επιβάλει τον… νόμο στην έδρα του και να συμπληρώσει τις εννέα νίκες σε 13 αγώνες.

Οι Αχαιοί επικράτησαν άνετα με 81-63 της Λάρισας, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η ήττα τους.

Η άμυνά της πρώτης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο κράτησε τους φιλοξενούμενους στους… 3 πόντους, ήταν αρκετή για να δώσει την απαραίτητη ώθηση στον Προμηθέα, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (19-3) και με συντήρηση δυνάμεων έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 81-63.

Οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιάννης Αθηναίου σήκωσαν το βάρος της επίθεσης από τους νικητές με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Λάρισα των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζ. Γκραντ 9, Λούντζης 11 (2), Έβανς 10, Δ. Αγραβάνης 17 (1), Τζέριαν Γκραντ 3 (1), Αγκμπελέσε 2, Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (2), Ρας 13 (3), Κώττας 7, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1), Καμάρας, Γουόσπαν 12, Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8.