Με τον Στίβεν Γκρέι να «βομβαρδίζει», σε καταλυτικό χρόνο, στην παράταση, το Περιστέρι νίκησε σήμερα (22/11) στο Ιβανώφειο, για την 5η αγωνιστική της Basket League, τον Ηρακλή με 75-71. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ ήταν συνολικά ο κορυφαίος για το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη στο ματς, το οποίο τελείωσε με 26 πόντους (6/11 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Κυριάρχησαν στη ρακέτα οι νικητές (47 με 40 τα ριμπάουντ), έχοντας κολώνα τον Μάρβιν Τζόουνς (15). Ξεχώρισε περισσότερο για τους «κυανόλευκους» ο Ολιβιέ Χάνλαν (17π., 4 ασ. 1κλ), χαρακτηριστικό για τους οποίους, επίσης, ήταν οι πολλές χαμένες βολές (15/26).

Η επιβλητική παρουσία του Καββαδά στο παρκέ, μετά από τα νευρικά- για αμφότερες τις ομάδες- δύο πρώτα λεπτά στο ματς, έδωσαν ρόλο αφεντικού στον Ηρακλή με +9 (6’ 15-6). Με πρωτοβουλίες του Πέτεγουεϊ το Περιστέρι «ψαλίδισε» τη διαφορά, στις αρχές της δεύτερης περιόδου (21-17). Προσπάθεια που ενισχύθηκε από τους Γκρέι (2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Αθηναίου (6π.), με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τα ηνία στο σκορ στο 17’ (27-28) και να ξεφύγουν με +3 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου (29-32).

Σε ισορροπία ήταν το ματς στο 21’ (36-36), χρονικό σημείο που πήγε αναγκαστικά στον πάγκο, λόγω 3 φάουλ, για τον «Γηραιό» ο Καββαδάς. Ακολούθησαν λεπτά με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ, με τον Ηρακλή να εκτελεί από τα 6.75 με τους Χάνλαν, Μπόουλιν και το Περιστέρι να βάζει την μπάλα στο καλάθι με τους Γκρέι, Βασιλόπουλο, Τζόουνς (22’ 36-39, 24’42-41).

Στο 27’ οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με +4 (47-43) και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (53-47), διαφορά που συντήρησαν, στο ίδιο περίπου επίπεδο, ως τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου (55-50, 58-54). Εκεί «όπλισε» εκ νέου από τα 6.75 ο Γκρέι (2/2 τρίποντα) και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (60-60), με 1’44’’. Αστοχες ήταν οι ομάδες στην πορεία , με επόμενο να οδηγηθεί η μάχη στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η καταλυτική παρουσία του ΜαΚλίν και τα «φαρμακερά» τρίποντα του Γκρέι έστειλαν το Περιστέρι, στα 33’’ πριν το τέλος, στο +7 (67-74) και ουσιαστικά του έδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-33, 53-47, 60-60, 71-75.

Ηρακλής (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας 2 , Καββαδάς 7 (10 ριμπ), Μπόουλιν 9 (3), Μουρ 4 (1), Χάνλαν 17 (3), Τσίλντρες 3 (1), Σαγκς 11 (1), Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 4, Ντάνιελ 3.

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8, ΜακΛίν 10 (7 ριμπ.) , Τζόουνς 9 (15 ριμπ), Γκρέι 26 (6), Αρλετζ 1, Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9 (1), Αθηναίου 9 (1), Καράμπελας 2.