Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για το Περιστέρι, προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα του και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 76-67 του ΠΑΟΚ, για την 10η αγωνιστική της Basket League, βελτιώνοντας σε 6-4 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πέμπτη ήττα τους σε εννέα αγώνες.

Ουσιαστικά το Περιστέρι εξαργύρωσε το ξέσπασμα του στην τρίτη περίοδο, όταν βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με +10 στο 26΄ (48-38) και αξιοποιώντας την ευστοχία τους από τα 6.75, αλλά και τον έλεγχο των ριμπάουντ, δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας με σχετική άνεση στο τελικό 76-67.

Κορυφαίος των νικητών ο Τρε ΜακΛιν με 22 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 15.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Καράμπελας 5 (1), Βασιλόπουλος 8 (2), ΜακΛίν 22 (5), Τζόουνς 6, Γκρέι 10 (2), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 10, Μπουρούσης 4, Κρόκετ, Χάροου 9 (1).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Λοβ 7 (1), Γκρίφιν 15, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 8 (1), Τσαλμπούρης 9 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνερ 7, Μήτρου-Λονγκ.