Η ΑΕΚ επικράτησε το Σάββατο με 83-82 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στον τέταρτο αγώνα της σειράς των «μικρών τελικών», έκανε το 3-1 και ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Όπως ήταν σχεδόν όλα τα ματς της σειράς έτσι και το αποψινό εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στην τελευταία προσπάθεια (Κάλαχαν) και τους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίζουν. Ο Γιορκ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ωστόσο, ο Χάντερ ήταν αυτός που με μία βολή στα 11 δεύτερα πριν το τέλος χάρισε την 3η θέση στο συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους.

Μεγάλο ματς έκανε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος για τους γηπεδούχους με 18 πόντους (4 τρίποντα), ενώ ο Γκρέι έμεινε στους 13 πόντους, χωρίς να φανεί στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε από την αρχή του ματς το προβάδισμα, πήρε διαφορά που έφτασε και το +9 στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο, το Περιστέρι δεν της επέτρεψε να ξεφύγει και πάντα έβρισκε τον τρόπο να πλησιάζει στο σκορ.

Το 38-41 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο 20λεπτο έδειχνε ότι το ντέρμπι θα συνεχιζόταν και στο δεύτερο μέρος, όπερ και εγένετο. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 32΄, με το τρίποντο του Βασιλόπουλου (43-41).

Από κει και πέρα οι ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, με τρίποντο του Κάλαχαν το Περιστέρι ξέφυγε για πρώτη φορά με +4 (55-51), ωστόσο, ο Γιορκ απάντησε άμεσα για το 55-54. Μετά από 30 λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν ισχνό προβάδισμα (60-59) και τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο.

Η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 4 πόντων με το τρίποντο του Γιορκ, αλλά με καλάθι του Σκορδίλη στον αιφνιδιασμό το Περιστέρι πέρασε και πάλι μπροστά με 71-70, ενώ απέμεναν περίπου 6 λεπτά για το φινάλε. Πάνω που η Ένωση έδειχνε να έχει το μομέντουμ του αγώνα, η ομάδα του Πεδουλάκη έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει και 4 λεπτά πριν το τέλος με τον Σκορδίλη να περνά και πάλι μπροστά με 76-74.

Είκοσι πέντε δεύτερα πριν τη λήξη ο Βασιλόπουλος με «βόμβα» τριών πόντων ισοφάρισε (82-82), ενώ με μία στις δύο βολές του Χάντερ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 83-82 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Κάλαχαν αστόχησε σε τρίποντο και η Ένωση πήρε τη νίκη και την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41 (ημ.), 60-59, 82-83

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 18 (4), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης, Καράμπελας 7, Μουράτος 2, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 8 (2), Φλέμινγκς 12 (3).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Τζέιμς 5 (1), Εμπάκουε 1, Γιορκ 19 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 18, Σαντ-Ρος 9 (1), Θίοντορ 12 (2).