Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του σε ένα δυνατό φιλικό με την ΑΕΚ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε με 73-67 της Ένωσης, η οποία «κόλλησε» στην άμυνα των γηπεδούχων στον… επίλογο του αγώνα, όταν και δέχθηκε στην τελευταία περίοδο επιμέρους σκορ 18-5.

Την αναμέτρηση στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» παρακολούθησε και ο ιδιοκτήτης της «κιτρινόμαυρης» ΚΑΕ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός της ΑΕΚ, Ηλία Παπαθεοδώρου, δεν είχε στη διάθεση του τους Μάρκους Σλότερ, Ματ Λοτζέσκι και Δημήτρη Κατσίβελη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει 11 (2), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4).

AEK (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 (2), Ματσιούλις 9 (2), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1).