Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να σταματά στους 23 πόντους, το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του, απέναντι στον μαχητικότατο Κολοσσό Ρόδου, κλείνοντας με νίκη το 2018. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 73-70 των «θαλασσί», για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, αυξάνοντας σε 9-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 8η ήττα τους.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παρκέ, ξεφεύγοντας γρήγορα με 14-4 και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (23-11). Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, αξιοποιώντας τον Μαυροειδή κοντά στο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (38-26).

H εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο (55-46), αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά έφερε αναστάτωση στο Περιστέρι, που είδε τον Κολοσσό να μειώνει στο 39΄ σε 70-68. Ωστόσο, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπράουνινγκ στον Βασιλόπουλο και η ευστοχία του Γκρέι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (2/2), διαμόρφωσαν το 73-68, στα 25΄΄ για τη λήξη του αγώνα, «σφραγίζοντας» τη νίκη για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα:
23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3 , Γκρέι 15 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 4 , Ντάνιελ 9 , Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1).