«Δύο στα δύο» για το Περιστέρι στον Γ’ όμιλο του Basketball Champions League. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 91-83 της VEF Ρίγα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ευρωπαϊκή απώλεια.

Με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να δίνει ρεσιτάλ από μέση και μακρινή απόσταση (21π., με 8/13 εντός πεδιάς) και τους Μάικ Μόρισον (16π.), Χρήστο Σαλούστρο (16π., 2/2τρ.) να ακολουθούν, το Περιστέρι… παραμέρισε τα νεκρά διαστήματα του, κόβοντας πρώτο το νήμα του τερματισμού και δίνοντας συνέχεια στο αήττητο του σε Ελλάδα (4-0) και Ευρώπη (2-0).

Το Περιστέρι εξαργύρωσε την εντυπωσιακή εκκίνηση του, όταν στο 7΄ εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (14-4), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Η παραγωγικότητα της ελληνικής ομάδας διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (44-35).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» έχασαν την αμυντική διάρκεια τους, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 17-25, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής (61-60 στα 16΄΄ για τη λήξη του δεκαλέπτου). Τα τρίποντα των Σαλούστρου και Χάτσερ, όμως, έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στο Περιστέρι, προκειμένου να ολοκληρώσει στο 35΄ ένα επιμέρους σκορ 21-2 για το 84-62, με το οποίο «σφράγισε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83.

Περιστέρι (Ζούρος): Γκρέι 4, Χάτσερ 21 (5), Μόρισον 16, Βασιλόπουλος 4, Ξανθόπουλος 4, Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας 2, Μόουζες 4, Σαλούστρος 16 (2), Σκορδίλης 9, Σμιθ 5.

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Κάρι 10 (2), Κούρουκς 2, Μάντσεν 8 (1), Μέντφορντ 14 (2), Μέντις 6 (2), Μπλουμς 11 (3), Φρεϊμάνις 6 (1), Ίλινς, Κράινα 8, Στούμπρις 18 (3).