Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (27 πόντοι), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-72 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε με σκορ 3-0 στους τελικούς της Α1 Ανδρών.
Οι «πράσινοι» με ξέσπασμα στην 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-10 πήραν τη νίκη και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Προμηθέας Πατρών.
Ο «δικέφαλος» του Βορρά το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να κοντράρει την ομάδα του Πασκουάλ, που είχε το… εκκωφαντικό 15/32 τρίποντα και απόλυτη υπεροχή στην εναέρια κυκλοφορία στο δεύτερο ημίχρονο (43 με 28 τα ριμπάουντ συνολικά, 17 με 16 ήταν στο πρώτο μέρος).
Εκτός από τον Καλάθη που με τους 27 πόντους του έκανε career high στο ελληνικό πρωτάθλημα, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο Λεκαβίτσιους (12π.) που κράτησε όρθιο τον εξάστερο στο πρώτο ημίχρονο και ο Γκιστ, ο οποίος είχε 11 πόντους και 12 ριμπάουντ (5 επιθετικά).
Στον αντίποδα από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκος με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Τζάκσον.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3, Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Τζέιμς, Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5), Ρίβερς, Παππάς 13 (4), Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου