Παρότι επέστρεψε από το -17 του 27ου στο -1 του 33ου λεπτού με ένα σερί 20-4, ο ΠΑΟΚ δεν απέφυγε την εντός έδρας ήττα με 80-89 για να χάσει σημαντικό μέρος των πιθανοτήτων του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε με την απαραίτητη αμυντική προσήλωση στο παιχνίδι και οι Ούγγροι κατάφεραν στα πρώτα πέντε λεπτά να σημειώσουν 15 πόντους για να προηγηθούν με 15-10. Ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις στην επίθεση του κατά βάση μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ του Νόουλς που είχε έξι στην πρώτη περίοδο, για να φτάσει στους 11. Ήταν πίσω όμως στο 10′ με 21-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική εικόνα του ΠΑΟΚ δεν βελτιώθηκε ενώ και στην επίθεση οι επιλογές του συνέχισαν να μην είναι καλές, κάτι που επιβεβαιώνουν οι τρεις ασίστ με τις οποίες έβγαλε το ημίχρονο. Από τη στιγμή που έχασε και τις δεύτερες επιθέσεις, έπαψε να βρίσκει σκορ. Έτσι η Σομπατέλι που είχε 8/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, “άνοιξε” τη διαφορά (29-37 στο 16′, 33-41 στο 18′) και της έδωσε τη μέγιστη τιμή της με το τέλος της δεύτερης περιόδου (37-51).

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έδειξε να χάνει πλήρως τον έλεγχο της κατάστασης αφού η Σομπατέλι ξέφυγε ακόμη και με 17 πόντους (46-63). Σε εκείνο το σημείο όμως ο ΠΑΟΚ με ένα σχήμα τριών γκαρντ και τον Ουίγκινς στο “4”, έβγαλε αμυντική διάθεση και βρίσκοντας σκορ κυρίως από τον Σμιθ, έκανε την αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο. Μείωσε στους εννιά με το τέλος της τρίτης περιόδου (54-63) και στον πόντο στο 33ο λεπτό (66-67) με ένα συνολικό σερί 20-4. Μέχρι εκεί όμως. Η Σομπατέλι απάντησε με ένα σερί 11-0 με το οποίο ξέφυγε και πάλι με 12 (66-78 στο 36′) και ο ΠΑΟΚ δεν είχε πια τρόπο επιστροφής.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 5 (1), Σμιθ 31 (3), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Μπεστ 10 (2), Καραμανώλης, Ουίγκινς 9, Εγκεκέζε, Σαρικόπουλος 7, Νόουλς 13.

Σομπατέλι (Όκορν): Ρέντικ 14, Κάρι 6 (2), Ουάσινγκτον 9 (3), Περλ 9, Βάραντι 13 (1), Μπένκε 11, Χούκερ 9 (1), Λέικ 8, Φιλιπόβιτι 10 (2).