Συναρπαστικό σε εξέλιξη και θέαμα ήταν το σημερινό παιχνίδι στο PAOK Sports Arena, για την 9η αγωνιστική της Basket League, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ επί του Ιωνικού με 86-84 σκορ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον «δικέφαλο» του Βορρά, με τον Άρη Λυκογιάννη να παραμένει αήττητος στον πάγκο του, από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική καθοδήγησή του.

Κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους» ήταν οι Ζερμέιν Λοβ (17π. με 3/3 τρίποντα, 3 ασ.) και Μάλκομ Γκρίφιν (14π., 4 ριμπ., 7 ασ., 1κλ), ενώ από το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεχώρισαν οι Ανταμ Σμιθ (21π., 3 ασ) και Τζον Ελμορ (15π.).

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε… λογαριασμό στο ματς, με τρίποντο του Μπίτς (3-0), ο Ιωνικός, όμως, με τον Ελμορ, ήταν αυτός που επένδυσε από τα 6.75 (7/16 στο ημίχρονο και 12/29 συνολικά ), με συνέπεια να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Με τον Αμερικανό γκαρντ να εκτελεί και τους Σμιθ, Χόλογουελ να βοηθούν, το 8-2 στο 2’ μετατράπηκε σε 8-15 (5’), διαφορά που «ανέβηκε», στο 13’, στο +9 (26-35). Με επιμέρους σερί 12-4, χάρη στην επιθετική αποτελεσματικότητα των Γκρίφιν, Λοβ, ο «Δικέφαλος» πλησίασε στον πόντο στο 17’ (38-39), ο Ιωνικός, εντούτοις, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, με «αέρα» 8 πόντων (44-52).

Στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 18-7 και εκτελεστές τους Κακλαμανάκη, Λοβ, Τέρνερ, βελτιώνοντας, παράλληλα, την άμυνά του, με καταλυτική την παρουσία στο παρκέ του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ έγινε… αφεντικό στον αγώνα με +3 (27’62-59). Διαφορά που, δύο λεπτά αργότερα, πήγε στο +5 (65-60).

Με σερί 8-1 ο Ιωνικός απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο 31’ (66-68), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύο φορές (68-68, 70-70) αι ανέτρεψε ξανά υπέρ του το σκηνικό στο 35’ (75-71).

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη «μάχη» σε ισορροπία στο 36’ (75-75), προηγήθηκαν με μακρινό τρίποντο από τον Τολιόπουλο (77-78), οι Θεσσαλονικείς, όμως, αποκατέστησαν-για μια ακόμη φορά- την τάξη για λογαριασμό τους (82-78) και δεν έχασαν το προβάδισμα έως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 3 (1), Λοβ 17 (3), Γκρίφιν 14, Κακλαμανάκης 12 (9 ριμπ.), Καμπερίδης, Κονατέ 10 (6 ριμπ.), Τσαλμπούρης 8 (1), Μαργαρίτης 8, Παπαντωνίου, Τέρνερ 10 (2), Μήτρου-Λονγκ 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Σμιθ 21 (3), Ελμορ 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 1, Χόλογουελ 8, Μουχαγμίν 7, Πετρόπουλος, Πρίτζετ 6, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7 (1), Τολιόπουλος 9 (3), Χουγκάζ 10 (2)