Βασιζόμενος στην τριάδα των Αμερικανών Μπέρι, Χάρις και Τέιλορ, ο Πανιώνιoς πήρε την Κυριακή μία πολύ σημαντική νίκη με 70-66 σκορ επί του Άρη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, καταφέρνοντας έτσι να «σπάσει» το… ρόδι στη φετινή Basket League.
Ο «ιστορικός» είχε προηγηθεί και με +16 (45-29) στο 18ο λεπτό χάρη σε τρίποντα των Μπέρι και Χάρις, ενώ όταν δεν… κάρφωνε ο Τέιλορ κέρδιζε φάουλ μέσα στη ρακέτα.
Στην 4η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στον πόντο (65-64) με τρίποντο του Μποχωρίδη στα 2:54΄΄, με τον Χάρις να ευστοχεί έξω από τα 6.75 (68-64) 1:21 πριν τη λήξη και να «καθαρίζει» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους «κυανέρυθρους».
Μετά από 1/2 βολές του Κίσερ, Μπελ και Τζόουνς αστόχησαν σε προσπάθεια για 3 και ο Άρης συμβιβάστηκε με τη 2η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 6 (2), Μπέρι 17 (3), Τέιλορ 14, Χάρις 15 (3), Μπράουν 7 (1), Καμαριανός, Καμπερίδης 3 (1), Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ 2, Τζόουνς 6.