Οι άμυνες πήγαν… περίπατο στο Ιβανώφειο. Ο Πανιώνιος ήταν αποτελεσματικότερος επιθετικά, επενδύοντας κυρίως, όπως και αντίπαλός του, στο σουτ από τα 6.75 και επικράτησε, για την 5η αγωνιστική της Basket League, του Ηρακλή με 101-96. Ήταν η δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι «κυανέρυθροι» τελείωσαν το ματς με ποσοστό 60% στα τρίποντα (14/23), 36 ριμπάουντ, 23 ασίστ, έχοντας κορυφαίους τους Σαμάρντο Σάμιουελς (20π., με 3/4 τρίποντα, 6 ριμπ.), Μουχάμεντ Πάσαλιτς (17π., με 9/9 βολές, 1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Δημήτρη Βεργίνη (15π., με 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο «Γηραιός» είχε στο παιχνίδι 10/26 τρίποντα (38%) και πρώτο σκόρερ τον Ολίβιερ Χάνλαν (20π.). Απών από την αποστολή του, λόγω ίωσης, ήταν ο Λένζελ Σμιθ.

Ενα ξέσπασμα του Πανιωνίου στα μισά της δεύτερης περιόδου, άρχισε να αλλάζει την εικόνα του ματς. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα στο 13′ με +11 (32-21), με σερί 15-0, όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο 16′ +4 (32-36). Διαφορά που συντήρησαν στην τρίτη περίοδο και “ανέβασαν” στο +9 στο 34′ (75-84).

Ο «Γηραιός» πάλεψε να γυρίσει το ματς, πλησίασε στο καλάθι στο 39′ (88-90), αλλά οι «κυανέρυθροι» αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-45, 67-73, 96-101.

Ηρακλής (Γιάννης Καστρίτης): Ζάρας 11, Μανωλόπουλος 9 (3), Γκάρετ 4, Σούλερ 16 (1), Χάνλαν 20 (2), Κακαρούδης 10 (2), Καββαδάς 10, Καλαϊτζίδης, Οκερέαφορ 8 (2) Ντέιβις 8.

Πανιώνιος (Λίνος Γαβριήλ): Βεργίνης 15 (4), Πάσαλιτς 17 (2), Λαμπρόπουλος 13 (3), Ντόρις 3 (1), Σάμιουελς 20 (3), Καμαριανός 7, Καμπερίδης 3 (1), Λι 8, Μαραγκίδης, ΜακΓκίλ 10, Μάρτιν 5 (1).