Την πρώτη εντός έδρας ήττα του γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα με 71-77 και την επόμενη αγωνιστική στη Σμύρνη θέλει μόνο νίκη κόντρα στην Καρσίγιακα, για να μην μπει σε περιπέτειες.

Η Λοκομοτίβ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι (2-12 στο 4’32”) και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο -11, με 5/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση, αλλά διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ (29-33) μέχρι την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο ο μέχρι τότε άποντος, Μάλκομ Ντιλέινι, έβαλε 20 πόντους από τους 25 συνολικά της ομάδας του, για να αποτελέσει τον βασικότερο παράγοντα του +5 (54-59) στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» ξέμειναν από ενέργεια και όταν ο Γκιστ πήγε τη διαφορά στο σουτ (64-67), ήταν η ώρα του Κλαβέρ να πετύχει επτά σερί πόντους, για να αποτελέσει τον βασικότερο λόγο που η Λοκομοτίβ Κουμπάν πατούσε πιο καλά από ποτέ στο παρκέ του ΟΑΚΑ (66-74 στο 36’53”).

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-33, 54-59, 71-77

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς (2ασ.), Γιάνκοβιτς 9 (1τρίπ., 2ρ.), Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (5ρ., 2ασ.), Φελντέιν 14 (3τρίπ., 4ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Διαμαντίδης 4 (6ασ., 2κοψ., 3λ.), Γκιστ 11 (1τρίπ., 3ρ., 2ασ.), Καλάθης 10 (2τρίπ., 3ρ., 5ασ., 4κλ., 2λ.), Κούζμιτς 7 (6ρ.)

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 23 (4τρίπ., 5ρ., 5ασ., 4λ.), Σίνγκλετον 6 (3ρ.), Ντρέιπερ 10 (3τρίπ., 3λ.), Κλαβέρ 13 (1τρίπ., 7ρ.), Μπίκοφ (2λ.), Βορόνοφ (2ρ.), Ζούμπκοφ 5 (1τρίπ., 4ρ.), Φεσένκο 4 (6ρ., 3ασ., 3λ.), Μπρόκχοφ 16 (4τρίπ., 3ασ.)