Το Λαύριο σημείωσε την έκπληξη της 10ης αγωνιστικής στην Basket League, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην πρώτη εφετινή ήττα του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εντός έδρας με 92-82 των «πράσινων», για την 10η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την έκτη διαδοχική νίκη της!

Κορυφαίος των νικητών, που τελείωσαν τον αγώνα με 13/32 τρίποντα, ο Άλφα Ντιαλό με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η πεντάδα των… διψήφιων συμπληρώθηκε από τους Κάρτερ (11π.), Μουράτο (17π.), Ντέιβις (15π.) και Κόζι (18π.).

Από τον Παναθηναϊκό των 21(!) λαθών και των 7/21 τρίποντων, οι Νεμάνια Νέντοβιτς (19π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (19π.) ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή…

Με τον Παναθηναϊκό να ενεργοποιεί με το… καλημέρα την άμυνά του, το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «πράσινο μονόλογο» και στο 10΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 9-19. Με την περιφέρεια των γηπεδούχων όμως να αφυπνίζεται, το Λαύριο επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στο 17΄ σε 29-31. Το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και… παραμερίζοντας αστοχία (3/11τρ.) και λάθη (11) έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11 (31-42).

Με ρεκόρ παραγωγικότητας και πιεστική άμυνα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, βγάζοντας στην… επιφάνεια όλα τα αγωνιστικά προβλήματα του Παναθηναϊκού, που δέχθηκε επιμέρους σκορ 33-17(!) και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -5 (64-59). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν με πίεση σε όλο το παρκέ να επιστρέψουν στο ματς στον… επίλογο του αγώνα, αλλά οι παίκτες του Λαυρίου συνέχισαν τις τρίποντες… εκτελέσεις, μένοντας σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 11, Μουράτος 17 (2), Ντιαλό 21 (2), Ντέιβις 15 (2), Γερομιχαλός 1, Κόζι 18 (6), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 19 (2), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5 (1), Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3), Γουάιτ 10, Μήτογλου 11.