ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη. Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά. Οι «κιτρινόμαυροι», που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια και τη 16η στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους. Στο 12-2 πια η ομάδα του Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός, στο 10-4 το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Το 25-22 στο 7ο λεπτό ήταν ενδεικτικό για το τι θα επακολουθούσε. Η ΑΕΚ, με τον Γιαννόπουλο πρωταγωνιστή στην περιφέρεια έφτασε στο 43-31 στο 13΄ και στο 58-44 μερικά λεπτά αργότερα, για να τρέξει ο Παναθηναϊκός σερί 8-0 και να μειώσει στους 6 (58-52) λίγο πριν το ημίχρονο. Οι Γιαννόπουλος – Γκίκας συντηρούσαν τη διαφορά (75-65 στο 24΄), αλλά με τον Καλάθη να είναι ηγέτης της ομάδας του οι «πράσινοι» μείωσαν σε 79-74, πριν ο Ματσιούλις γράψει με τρίποντο το 85-77 στο 30΄.

Η αστοχία του Λάνγκφορντ και η κόπωση του Γκίκα έφεραν μερική «αφλογιστία» στην επίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φέρει το ματς στον πόντο (85-84 στο 34′). Στο 36′ η μάχη συνεχιζόταν (90-90), με τον Λάνγκφορντ να «εξιλεώνεται» με μεγάλο τρίποντο για το 94-90. Ο Σλότερ έβαλε τις βολές (96-92) και ο Ρέι έγραψε το 98-92, βάζοντας το νερό στο αυλάκι. Στην τελευταία φάση, με το σκορ στο 100-97, ο Ράις σούταρε για τρίποντο προσπαθώντας να εκμαιεύσει το φάουλ, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9 (1), Γκίκας 13 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 11 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 40:00), Ρέι 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 7 (2), Γιαννόπουλος 19 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο), Φρεντέτ 10 (1), Καλάθης 20 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μήτογλου 14 (3/7 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμας 7 (1), Ράις 19 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές), Παππάς, Τζόνσον 5 (1), Μπράουν 2, Γουάιλι 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ)