Aκόμα μία εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague, συντρίβοντας την Παρασκευή με 90-63 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ των Ιταλών και, βγάζοντας απίστευτη ενέργεια τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε… υγιεινό περίπατο, φτάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη τους σε τέσσερις αγώνες στη διοργάνωση.

Πρώτο… βιολί για το «τριφύλλι» στην επίθεση ήταν ο Μπατίστα με 15 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν και οι Παππάς και Σλότερ με 11 ο καθένας.

Στην αντίπερα όχθη, από το συγκρότημα του Μπάνκι, που υπέστη στην Αθήνα την τρίτη του ήττα στη φετινή Euroleague, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάμουελς με 18.

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο ημίχρονο ήταν στο +14 (44-30). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και στο 22′ έκαναν το σκορ 50-30 με ωραίο άλει ουπ του Σλότερ στον Φώτση.

Οι Ιταλοί έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό της ομάδας του Ιβάνοβιτς, η οποία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε να προηγείται με 71-43, με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

71-43.Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-30, 71-43, 90-63

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9 (2), Φώτσης 7 (1), Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 15, Μπλουμς 8 (1), Ράιτ 9

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 13 (3), Μπρουκς 11 (1), Τζεντίλε, Μέλι, Μίτσαμ, Κλέιζα 4, Τζειμς 3, Χάκετ 9 (1), Σάμουελς 18, Μος 5 (1)