Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 84-79 της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη και πανηγύρισε την 12η νίκη του στην Ευρωλίγκα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν για ακόμα ένα ματς καθοριστικός σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ 15 πέτυχε ο Φελντέιν, έχοντας 5/6 τρίποντα. Ακόμα 15 σημείωσε ο Κρις Σίνγκλετον, ενώ 10 πέτυχε ο Καλάθης, μετρώντας και 7 ασίστ, με τον Μπουρούση και Ρίβερς να σημειώνουν 8.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τρίποντο του Φελντέιν, ωστόσο δεν κατάφερε να περιορίσει στον αμυντικό τομέα την Γαλατάσαραϊ. Οι Τούρκοι με αιχμές του Πλάις, Μίτσοφ και βοήθειες από τους Γκιουλέρ, Κοκσάλ, Σιλμπ και Ντίμπλερ ξέφυγαν γρήγορα με διαφορά άνω των 10 πόντων (20-9), όμως οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν. Δύο τρίποντα των Νίκολς και Τζέιμς διαμόρφωσαν το 24-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και κατάφερε αρχικά να εκμηδενίσει την διαφορά και στη συνέχεια να πάρει και το προβάδισμα. «Κλειδί» για τους «πράσινους» ήταν η άμυνα, αφού οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 16 πόντους. Στην άλλη μεριά του παρκέ οι Παππάς, Σίνγκλετον και Τζέιμς με ντράιβς συνέτριψαν την άμυνα της Γαλατά, πετυχαίνοντας εντυπωσιακά καρφώματα, που έδωσαν ψυχολογία τους «πράσινους». Παράλληλα, οι Τζέιμς, Σίνγκλετον, Γκάμπριελ και Ρίβερς ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το μισό του αγώνα με προβάδισμα τριών πόντων (40-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως για επτά λεπτά και κατάφερε να ξεφύγει με 14 (46-60), έχοντας ρυθμό από την άμυνα. Ο Φελντέιν έκανε θραύση με 5/6 τρίποντα, ενώ ακολούθησε και ο Καλάθης. Αντίθετα, η διαφορά εξαφανίστηκε στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου αφού οι Τούρκοι με ένα ξέσπασμα με δράστη κυρίως τον Σιλμπ και εν συνεχεία τον Ντίμπλερ μείωσε σε 64-65, ενώ στο 30’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 64-68 με τρεις εύστοχες βολές του Μάικ Τζέιμς.

Ο Τζέιμς με 7 συνεχόμενους πόντους και με τρίποντο από τα 8,5 μέτρα στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε το σύνθημα για την τελική επικράτηση και ανέβασε την διαφορά στο +7 (66-73), και λίγο αργότερα στο +11 (66-77) Οι γηπεδούχοι με ατομικές ενέργειες του Γκιουλέρ μείωσαν σε 72-77, με τον Τσάβι Πασκουάλ να περνάει στο παρκέ τους Καλάθη και Μπουρούση, θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό. Οι «πράσινοι» τα κατάφεραν και προηγήθηκαν πάλι με 10 (74-84), με την Γαλατά με ένα γρήγορο 5-0 να μειώνει (79-84). Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρούνε πόντους και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-43, 64-68, 79-84.